Artykuły i poradniki Stwardnienie Rozsiane:
Z SM można żyć aktywnie
M-S-M
Kilka słów:
Tegoroczny Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego przypada 31 maja. Dla wielu chorych to okazja, aby podzielić się z innymi swoimi przeżyciami i doświadczeniem. O tym, że choroba nie oznacza końca marzeń o zwyczajnym życiu, a może stać się inspiracją do działania, mówią osoby zaangażowane w kampanię P.S. Mam SM.
Nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane
LAW
Kilka słów:
Dobre wiadomości dla chorych na stwardnienie rozsiane. Ministerstwo Zdrowia zrefunduje ważne dla pacjentów leki – alemtuzumabu i teryflunomid, które wielu chorym dadzą szansę na poprawę jakości życia. Nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie 1 maja bieżącego roku. Dzięki zaangażowaniu środowiska pacjentów i lekarzy chorzy będą mieli dostęp do długo wyczekiwanej, skutecznej terapii.
Postęp niepełnosprawności wśród chorych na SM można zatrzymać
LAW
Kilka słów:
Leczenie stwardnienia rozsianego jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią terapii w neurologii. Istotną zmianą w leczeniu SM na świecie w 2016 roku jest zauważalna zmiana poglądów dotyczących terapii.
Historia Agnieszki, czyli jak zatrzymać stwardnienie rozsiane
LAW
Kilka słów:
W Polsce nadal występują problemy z dostępnością do refundowanego leczenia nowoczesnymi lekami. Proces wprowadzenia do refundacji ciągnie się latami, kolejni chorzy tracą szansę na normalne funkcjonowanie, ponieważ nie mogą na wczesnym etapie rozwoju choroby dostać leku. PTSR od wielu lat stara o zmianę tej sytuacji, wciąż jednak daleko do ideału.
Leczenie stwardnienia rozsianego – co powinna wiedzieć osoba chorująca na SM?
LAW
Kilka słów:
Stwardnienie rozsiane (SM) jest jedną z przewlekłych chorób neurologicznych. Choć nie można jej wyleczyć, można złagodzić jej przebieg. Kluczem jest dobór odpowiedniej terapii. Wiedza na temat dostępnych metod leczenia oraz najnowszych rozwiązań medycznych otwiera pacjentom furtkę do świadomego uczestnictwa w procesie leczenia i efektywnej współpracy z lekarzem.
Z SM po medal olimpijski –polski szermierz na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
LA
Kilka słów:
Jacek Gaworski, szermierz, wielokrotny medalista, który od 12 lat żyje i trenuje z dwiema chorobami: stwardnieniem rozsianym i rakiem, we wrześniu wjedzie na planszę po najważniejszy medal w swoim życiu – złoto na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
Niezwykły układ immunologiczny – jak go wzmacniać?
M-S-M
Kilka słów:
Odporność – przedmiot badań naukowców, obiekt zmartwień rodziców małych dzieci
Rezonans magnetyczny
WP
Kilka słów:
Rezonans magnetyczny (z ang. MRI – magnetic resonance imaging) to bardzo dokładne badanie narządów wewnętrznych człowieka. Przedstawia przekroje narządów ludzkich na wszystkich płaszczyznach. Podczas tego badania wykorzystywane są magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ludzkie ciało.
Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego
PR
Kilka słów:
27 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (SM). SM to jedna z najczęściej występujących, przewlekłych chorób neurologicznych, która dotyka ludzi młodych. Z myślą o nich Fundacja NeuroPozytywni wraz z grupą osób, które spełniają marzenia mimo choroby stworzyła kampanię P.S. Mam SM. To inicjatywa, która będzie wspierać w podążaniu za pasją tych, którzy są na początku swojej drogi ze stwardnieniem rozsianym.
Nowa metoda może polepszyć jakość badania rezonansem magnetycznym
NaukawPolsce
Kilka słów:
Pracownik AGH wraz z hiszpańskimi naukowcami tworzy oprogramowanie komputerowe, które umożliwi likwidację zakłóceń i szumu w obrazach zarejestrowanych metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki temu lekarz otrzyma czysty obraz narządów wewnętrznych człowieka.